SLFN-2000 2000Nm 0.2%FS Flange Torque Sensor For Engine
Seelong Intelligent Technology(Luoyang)Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SeeLong
Model Number : SLFN-2000
Certification : CMC
Place of Origin : China Luoyang
MOQ : 1
Price : Negotiated
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 20 pcs per month
Delivery Time : 10-15days
Packaging Details : 1500mmF*1000mm*2000mm wooden box
measuring range : 2000Nm
accuracy class : 0.2%
working speed : 0-10000rpm
overload capacity : 120%
response frequency : 500 μ s
lag : <0.1%
relative humidity : <90%RH
temperature range : -10-70℃
Contact Now
SLFN 200Nm 0-10000rpm 0.2%FS economical torque flange for engine
Torque sensors
Product features
  1. Thin, bearing free, high precision, firm
  2. High precision, optional frequency or voltage signal output
  3. The axial dimension is very small
  4. Compact flange-flange connection design
  5. Digital non-contact signal transmission
  6. Bearing less, no maintenance required
  7. System self - check function
Technical parameter
Measuring range
0±50N.m ±100N.m ±200N.m ±500N.m ±1000N.m
±2000N.m ±5000N.m ±1 万 N.m
Output signal
5-15KHZ 0-10V 4-20mA
Overload capacity
120%
Accuracy
0.5% 0.2%
Power supply
24VDC
Optimum operating Speed
0-15000 rpm
Response frequency
500μs
Insulation resistance
>200MΩ
Zero drift
<0.5%
Repetitive
<0.1%
Linear
<0.1%
Lag
<0.1%
Environment temperature
-40-60℃
Relative humidity
<90%RH
Temperature range
-10-70℃
Amplitude of transmitter
10V
Storage temperature range
-25-80℃
Transducer power consumption
≈4W
Sensor current consumption
100MA
Sensor shell
Strong anodized aluminum
The response time of the strain gauge dynamic strain wave
3.2X10-6s
Layout
product picture
FAQ
Q:What’s the minimum order quantity for our cooperation?
A: We support small trail order of 1 pcs for stock products.
Q: How can I learn more about the products?
A: Please leave your email and we will send you your electronic sample book.
Q: What’s your payment term?
A: Normally 30% T/T deposit, pay in full before shipment.
Q:What’s the lead time for my orders?
Q: How do we get the overall solution of the test bench?
A: Leave us your email, our technical staff will communicate with you about the detailed plan.
Q:Can I come to visit your factory?
A: Sure, you are always welcome to have a visit.
About Us
Why Choose Us
Prospect of cooperation
Product Tags:
2000Nm Flange Torque Sensor
CMC Engine Flange Torque Sensor
Quality SLFN-2000 2000Nm 0.2%FS Flange Torque Sensor For Engine for sale
SLFN-2000 2000Nm 0.2%FS Flange Torque Sensor For Engine Images